Citera
Zenei anyanyelvünk a népdal. Körülvesz bennünket, akár tudunk róla, akár nem. Amióta Kodály Zoltán és Bartók Béla a 20. század elején megkezdte népdalkincsünk összegyűjtését, tudományos feldolgozását, részévé vált a zeneoktatásnak és persze a mindennapjainknak is, valamint egyik legfontosabb ihlető forrása lett a 20. századi magyar zenének. Sajnos a népdal eredeti formájában alig létezik már, hiszen a modern városi élet, a televízió, a rádió, a mozi, a számítógép átalakította a földművelő emberek életét és a falusi kultúrát is, melyhez a népdal sok évszázadon keresztül hozzátartozott. Ha igazi magyar népzenét akarunk hallani, ma már elő kell vennünk azokat a régi felvételeket, melyek a régi paraszténekesek és zenészek énekét és játékát rögzítették. Járhatunk táncházakba is, ahol elsajátíthatjuk a népi táncokat, és tapasztalatokat szerezhetünk a népdaléneklés ősi hagyományairól.
Ha szeretnél citerázni...
… akár már 7-8 éves korodban elkezdheted. A hangszer adottságai miatt nagyon hamar, akár néhány óra után is lesz sikerélményed a gyakorlásaid során, hiszen könnyen megszólaltatható hangszerről van szó.
Ha citerázni tanulsz
Fejlődik a koordinációs készséged. Már szinte az első pillanattól kezdve a tanulmányaid része lesz a kamarazenélés, hiszen ez adja meg a népzenének az alapvető értelmét.
Sok olyan archív felvétellel találkozol majd, amik értékállóak napjainkban is, illetve új kihívásokra lelsz egy-egy adatközlő játéktechnikáját illetően.
Térségi és országos versenyeken szerepelhetsz szólistaként, illetve zenekarban egyaránt, amik segítenek a kifejezés- és előadásmódod fejlesztésében.