Sorozatunkat azért indítottuk, hogy aki szereti a hangszerét, szeresse még jobban, erősödjön meg választásában. Aki küzd a hangszertanulással, és nem érzi magáénak a hangszert, kedvet kapjon a váltáshoz. Annak a szülőnek pedig, aki tanácstalan, hogy mit válasszon előképzős gyermekének májusban (a gyermekkel egyetértésben), inspirációt kínálhatnak ezek a személyes vallomások.

Elsőként iskolánk volt növendékét, a 22 éves Szabó Ildikót kérdeztük meg - aki jelenleg külföldön tanul és koncertezik -: miért szereti hangszerét, a csellót?
"A cselló szerintem az emberhez legközelebb álló hangszer, mert a hangterjedelme és a hangszíne a leghasonlóbb az emberéhez: lehet rajta basszusban és szopránban is „énekelni” – valami egészséges középút a szélsőségek között. Nekem ez tetszik a legjobban, hogy valami olyan dolgot csinálok, ami emberi és természetes – az emberekhez közel áll.
Az persze nagyon idegesít, amikor a reptéren megkérdezik tőlem – merthogy extra jegyet kell venni a csellónak, mindig baj van vele, sokáig tart az átvizsgálása -, hogy miért nem fuvolát választottam hangszeremnek.
Minden hangszer formálja az ember lelki és fizikai tulajdonságait egyaránt. Például a balkezem gyűrűsujja majdnem egy centivel hosszabb, mert megnyúlt a gyakorlástól. Sokan szereznek bőrkeményedéseket is. De én ezekre a változásokra is büszke vagyok – ettől érzem magam csellistának. Már kicsi koromban is büszkén cipeltem a csellómat, bár a portás bácsi mindig viccelődött velem, hogy ki a nagyobb, a gordonka vagy én. Nem szerettem ezt a poénját.
A cselló együtt nőtt velem, és mindig kéznél volt. Ha minden összedőlt és minden rossz volt az életben, olyan társ volt, akivel lehetett sírni és nevetni. Mint egy jó barát."
Szabó Ildikó 1993. április 14-én született Budapesten, muzsikus családban. Nagypapája, Szabó Csaba zeneszerző, zenetudós, népzenekutató. Édesapja, Szabó Péter, a Budapesti Fesztivál Zenekar szólócsellistája, Édesanyja, Lénárt Ágota, zongoraművész. Kivételes zenei képességei már korán megmutatkoztak, 4 éves korától a Tóth Aladár Zeneiskola tanulója. Tanára Czéh Ágnes volt.
Ildikó 11 évesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Különleges Tehetségek Osztályába. Bővebben a fiatal művészről itt olvashattok.
A cselló választásának egyéb részleteiről, a csellótanulás lehetőségeiről a Tóth Aladár Zeneiskolában, itt tájékozódhattok.