Operastúdió

A Tóth Aladár Operastúdió története 1984-ben kezdődött Cimarosa: Titkos házasság című operájának megtanulásával és 1985-ös előadásával. Az együttest kezdettől fogva Pallagi Judit, iskolánk ének tanszakának vezetője irányítja. Az 1990-es évektől tevékenységüknek új lendületet adott, hogy előadásaikat hivatásos rendezők irányításával öntik színpadi formába. 1990-ben a Stúdió lett Vámos László operarendező-osztályának „vizsgacsapata”, melynek során a Titkos házasságot Tímár Béla és Nagy Viktor rendezésében adták elő. 1994-től éveken keresztül Fehér András rendezte előadásaikat, de dolgoztak Éry Kovács Andrással és Toronykői Attilával is. Az utóbbi két évben a Magyar Állami Operaház művésze, Tóth János állítja színpadra produkcióikat.

Működésének 30 éve alatt a Stúdió az egyéni hangképzés és énekoktatás nagy jelentőségű kiegészítő fórumává vált iskolánkban. A társulat magját mindig az énektanszakon tanuló és a volt növendékek jelentik, de csatlakozhatnak az itt folyó munkához olyanok is, akik már máshol megalapozott énektudással rendelkeznek. Az énektanszak és az operastúdió együtt jelentős szakmai útravalót ad iskolánk énekesi pályára készülő növendékeiknek. Több, ma már neves művész indult innen, többen a budapesti Operaház művészeivé váltak, mások a nemzetközi koncert- és operaéletben lettek sikeresek.

Az Operastúdió repertoárja változatos és állandóan bővül, régi korok mestereinek operái és opera-keresztmetszetei mellett 20. századi és kortárs művek is szerepeltek már műsorukon. Pallagi Judit így ír erről az együttes munkáját bemutató füzetben:

„Nem sietünk, szeretünk alaposan dolgozni. Sokat csiszoljuk minden műben az együtteseket, munkálkodunk egy közös hangideálon, amely a szövegérthetőséget és az intonáció szentségét nem sértheti. Az opera a főétel, de egyházi zenét, könnyűzenét, betlehemes játékot és minden más énekes kamarazenei műfajt művelünk, hogy hangképzésünk és stílusérzékünk minél sokoldalúbb, kulturáltabb legyen… Régen létezett a zeneköltészet elnevezés. Igyekszünk az ambíció durvasága helyett a poézishez ragaszkodni, és ezt visszaadni egymásnak és a közönségnek is. Bátran tartom magam konzervatívnak, amennyiben a konzervativizmus értékőrzést jelent: értéknek gondolom a mű és a közönség szolgálatát.”

A 30 éves Operastúdió jubileumi programsorozatának következő rendezvénye Mozart: Figaro házassága című operájának előadása lesz 2015. június 18-19-én az Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtérben (1067 Budapest, Eötvös u. 10.).

A Stúdió jubileumi kiadványai itt tekinthetők meg:

Az Operastúdió tanárai:

Pallagi Judit – művészeti vezető

Kertész Rita – korrepetitor

A Stúdió munkájában korábban részt vevő korrepetitorok:

Arató Ágnes

Bagi Andrea

Bartinai Gábor

Bauernfeind Éva

Feketéné Kurcsinka Erzsébet

Hegyi Barnabás

Hernádi Hilda

Tóth Attila

A stúdió tagjainak névsora itt tekinthető meg.

Az Operastúdió eddigi előadásai:

Britten: A kis kéményseprő (1995, 2003)

Britten: Albert Herring (1997)

Telemann: Az iskolamester (2000)

Pergolesi: Az úrhatnám szolgáló (2000)

Cimarosa: Titkos házasság (1985, 1990, 1994, 2002)

Gluck: A rászedett kádi (1985, 2003)

Gluck: Május királynője (1985, 2010 augusztus, szeptember, 2011)

Mozart: Bastien és Bastienne (1985, 2003)

Mozart: Figaro házassága (1998, 1999, 2000)

Mozart: Varázsfuvola (2004, 2005, 2008)

Ránki György: Muzsikus Péter kalandjai Hangszerországban (2006, 2007)